دسته‌بندی محصولات

فروشگاه اینترنتی نینیاسور

ارسال به سراسر ایران

پشتیبانی واتساپ
سایز لباس کودک و تعیین اندازه لباس برای کودک
سایز لباس کودک و تعیین اندازه لباس برای کودک

انتخاب سایز مناسب لباس نوزاد: 25 گام برای راحتی و شادی کودکان شما

انتخاب اندازه؛ چه چیزی مهم‌تر از سایز لباس کودک است؟

انتخاب سایز مناسب لباس نوزاد یکی از مسائل مهم و اساسی برای والدین است. اندازه صحیح لباس برای نوزادان به ویژگی‌های آنها بستگی دارد و تاثیر زیادی بر راحتی، امنیت و شادی کودک دارد. در این مقاله، به شما ۲۵ گام مهم را برای انتخاب سایز مناسب لباس نوزاد آموزش می‌دهیم.

این مشاوره‌ها بر اساس تجربه و دانش فراوان در زمینه لباس‌های نوزادان ارائه می‌شود.

راهنمای تعیین سایز لباس کودک در خرید آنلاین

تازه‌ترین تحولات فروش آنلاین به ما امکان می‌دهد که برای کودکان خود لباس بخریم، اما تعیین سایز مناسب یک چالش می‌تواند باشد. در این مقاله، به شما راهنمایی دقیقی ارائه می‌دهیم تا بتوانید بدون نگرانی از انتخاب اشتباه، لباس مناسبی برای کودک خود خریداری کنید.

اندازه گیری سایز کودک

دانستن سایز مناسب کودک، برای هر پدر و مادر مهم است. چرا که در خرید اینترنتی، در صورتی که سایز بزرگتر انتخاب شود، موجب بی‌نظمی و شلختگی در استایل کلی کودک می‌شود و اگر کوچکتر انتخاب شود، باعث ناراحتی و محدودیت برای فرزند شما هنگام جنب و جوش و بازی می‌شود.

سایزبندی لباس در هر برند و تولید کننده‌ای، بسته به کشور تولیدکننده، متفاوت است. چرا که تولیدکنندگان لباس در نواحی مختلف جهان، متناسب با میانگین اندازه‌ی ساکنین خود، از جدول خاصی برای سایزبندی لباس‌، استفاده می‌کنند.
به عنوان نمونه این لینک جدول سایز برند carter’s است:

تفاوت این چارتهای سایزبندی در ملاک هایی است که برای اندازه‌گیری بدن مورد استفاده قرار می‌گیرد. این معیارها شامل موارد زیر است:

• اندازه‌های دور سینه

• دور سینه

• دور کمر

• دور باسن

• قد

• وزن

سایز لباس کودک و راهنمای انتخاب درست سایز لباس برای نوزادان و کودکان

برای انتخاب سایز لباس بچه گانه قبل از شروع به این نکته توجه داشته باشید که اندازه لباس پسران و دختران قبل از بلوغ تفاوت چندانی با یکدیگر ندارد. شما می‌توانید از راهنمای سایز لباس بچه گانه برای لباس پسرانه و لباس دخترانه استفاده کنید.

صرفا در نظر گرفتن سن کودک در انتخاب سایز لباس گزینه مناسبی نیست، زیرا سرعت رشد کودکان با هم متفاوت است و هر کودک در هر سنی می‌تواند سایزی خارج از محدوده استاندارد تعیین شده، داشته باشد.

اندازه گیری قد

برای تعیین قد کودک، او را بدون کفش کنار یک دیوار یا ستون قرار دهید. سپس با یک خطکش، خودکار یا مداد، در محل تلاقی بالاترین نقطه سر با دیوار، یک نشانه کوچک بگذارید. این نقطه تا کف زمین فاصله‌ای از قد کنونی فرزند شما را نشان می‌دهد.

برای کودکان زیر دو سال، بهتر است از جدول قد و وزنی که در پرونده پزشکی و چکاپ ماهانه آن‌ها قرار دارد، استفاده کنید.

اندازه گیری دور سینه

برای این کار، از متر نواری استفاده کنید و آن را به دور سینه کودک بگذارید. متر باید از برجسته‌ترین قسمت سینه عبور کرده و افقی و موازی با زمین قرار بگیرد. بهتر است متر را بر روی بدن کودک بدون لباس یا با لباسی که نسبت به بدن چسبنده است، قرار دهید.

مهم است که متر نواری نه خیلی سفت و نه خیلی چسبان باشد تا اندازه دقیقی از سینه کودک به دست آید.

بعضی از فروشگاه‌ها و برندها به جای دور سینه، اندازه عرض سینه را در چارت سایزبندی درج می‌کنند که همان “نصف دور سینه لباس” است.

اندازه گیری قد بلوز، تیشرت یا بالا تنه کودک

ابتدای متر نواری را در قسمت تلاقی شانه با گردن قرار دهید و انتها آن را رها کنید. سپس عدد متر را در قد مطلوب و مورد نظر خود بخوانید. این عدد قد لباس استاندارد کودک شماست که می‌تواند با توجه به مدل لباس متفاوت باشد.

مثلا در مورد کراپ و تاپ‌های کوتاه، مسلما این عدد در لباس کمتر خواهد بود چون مدل لباس کوتاه‌تر است.
در مورد قد پیراهن و سارافون دخترانه نیز به همین شکل می‌توانید عمل کنید.

اندازه گیری قد شلوار و پایین تنه کودک

برای اندازه‌گیری قد شلوار کودک، بهتر است متر را در قسمت کمر قرار دهید و آن را از ناف طوری بگذارید که به انتهای شلوار برسد. سپس اندازه را از محل تماس متر با مچ پا کودک بخوانید.

اختیار انتخاب قد شلوار برای کودک به سلیقه شما بستگی دارد. برخی افراد ترجیح می‌دهند شلوار کودکانه را بلندتر از معمول انتخاب کنند، در حالی که دیگران ترجیح می‌دهند قد شلوار تا قوزک پا باشد که به نظر طبیعی‌تر می‌آید.

همچنین، قد لگ یا شلوار ممکن است بسته به نوع طراحی متفاوت باشد. برای مثال، لگ‌های مخصوص بوت یا جاگرز کوتاه‌تر از معمول هستند تا به لباس شیک‌تری بپوشانند.

اگر کودک شما در قسمت ران یا باسن اندام پرتری دارد، می‌توانید اندازه دور ران و باسن را اندازه‌گیری کنید و از مدلهای با پارچه کشی استفاده کنید تا کودک در هنگام تحرک و نشستن راحتی داشته باشد.

برای اندازه‌گیری دور ران پا، نوار اندازه‌گیری را در پهن‌ترین قسمت ران کودک قرار دهید و اندازه را ثبت کنید. برای اندام‌های کودکان زیر دو سال که هنوز از پوشک استفاده می‌کنند، بهتر است فاق شلوار بلندتر باشد تا کودک احساس راحتی کند.

اندازه‌گیری دور کمر کودک

توجه داشته باشید که منظور از کمر جایی نیست که کمر شلوار کودک قرار می‌گیرد بلکه باید متر را دور باریک‌ترین قسمت کمر (بین ناف و زیر قفسه سینه) قرار دهید. متر را طوری بگیرید که موازی زمین باشد و بتواند آزادانه حرکت کند؛ سپس اندازه‌ی کمر را بدست آورید.

انتخاب سایز درست لباس برای کودک و نوزاد

بهترین روش برای بدست آوردن سایز لباس کودک

ساده‌ترین و بهترین روش انتخاب سایز لباس کودک، استفاده از لباسی است که در آن احساس راحتی می‌کند. خطای اندازه گیری در این روش بسیار کم است و نیازی به همکاری و حضور کودک برای انجام اینکار نیست.

برای اینکار یکی از لباس‌های کودک را روی سطح صاف پهن کرده و طبق توضیحات قبلی، عرض سینه، قد بلوز و قد شلوار را به راحتی اندازه می‌زنید.

توجه داشته باشید ممکن است که اندازه‌های جدول سایز‌ها و اندازه‌هایی که شما میگیرید با ۱ الی ۲ سانتیمتر خطای اندازه گیری داشته باشند.

ویژگی‌های مناسب لباس نوزاد

در این بخش، به نحوه انتخاب سایز مناسب لباس نوزاد می‌پردازیم.

1. اندازه‌گیری دقیق

قبل از خرید لباس، نوزاد خود را دقیقاً اندازه‌گیری کنید. برای این کار از اندازه‌گیری یکی از لباس‌های اندازه و مناسب کودک خود استفاده کنید

2. توجه به وزن و قد

وزن و قد نوزاد نیز در انتخاب سایز مهم است. لباسی را انتخاب کنید که با وزن و قد نوزادتان سازگار باشد. کودکان هم سن می‌توانند قد و وزن کاملا متفاوتی نسبت به هم داشته باشند. بنابر این اولویت معیار خرید لباس را قد و وزن و جسه کودک خودتان در نظر بگیرید نه سن نوشته شده روی لباس.

3. انعطاف‌پذیری لباس

لباس‌های نوزادان باید انعطاف‌پذیر باشند تا مانع حرکات آزادانه نوزاد نشوند. از لباس‌هایی که با زیپ یا دکمه باز می‌شوند استفاده کنید.

4. توجه به فصل

لباس‌های نوزادان باید با فصل و جغرافیای محل زندگی هماهنگ باشند. در فصول گرم لباس‌های نخی و در فصول سرد لباس‌های گرم‌تر و زمستانی را انتخاب کنید.

5. محدودیت‌های متناسب

لباس نوزادان باید محدودیت‌هایی متناسب با حجم بدن آنها داشته باشد. از لباس‌های بی‌درزی با ساختار نرم و انعطاف‌پذیر استفاده کنید.

6. بررسی و تست لباس

فرم و حالت لباس را در نظر بگیرید و اگر به نظر برای کودکتان مناسب نیست گزینه‌ی دیگری را انتخاب نمایید.

7. در نظر گرفتن لباس‌های زیر

لباس‌های زیر نوزاد نقش مهمی در راحتی و بهداشت او دارند. لباس‌های زیر باید نرم و جاذب عرق باشند. جدای از آن به این نکته توجه کنید که لباسی که قصد خرید آن را دارید با لباس زیر نوزاد از نظر کارایی و هماهنگی ظاهری هم‌خوانی داشته باشند.

8. در نظر گرفتن تغییرات سریع نوزاد

نوزادان به سرعت رشد می‌کنند. به منظور انتخاب لباس مناسب، تغییرات سریع اندازه نوزاد را در نظر بگیرید.

9. توجه به سلیقه و استایل

  • انتخاب لباس‌هایی که با سلیقه و استایل شما هماهنگ باشند، تجربه خرید لذت‌بخشی خواهد بود.

10. لباس‌های راحت

در اولین ماه‌های زندگی نوزاد، انتخاب لباس‌های ساده با دکمه‌های آسان برای استفاده راحت توصیه می‌شود.

لباس‌های با مدل‌های ساده راحت‌تر به تن کودکان پوشانده می‌شوند.

11. به برند‌های معتبر توجه کنید

از برند‌های معتبر و با تجربه برای خرید لباس نوزاد استفاده کنید. این برندها تضمینی برای کیفیت لباس ارائه می‌دهند.

جنس پارچه‌های مطمئن، عدم وجود مواد آلرژی‌زا و یا کیفیت خوب برای پوشاک کودکان موادی‌ست که با خرید از برند‌های معتبر نیازی به آزمون و خطا ندارند

12. از جلیقه‌ها استفاده کنید

جلیقه‌ها لباس‌های عالی برای نوزادان هستند. با استفاده از آن‌ها تعادل دمایی را به راحتی می‌توان کنترل کرد، راحت پوشانده می‌شوند و هماهنگی خوبی با سایر لباس‌ها دارند.

13. لباس‌های مناسب خواب

لباس‌های خواب نوزادان باید راحت و بدون مدل و دوخت اضافی باشند. از لباس‌های پنبه‌ای با دکمه استفاده کنید.

14. اندازه‌گیری متناوب

نوزادان به سرعت رشد می‌کنند، بنابراین به مرور زمان اندازه‌گیری به صورت متناوب قبل از خرید اندازه‌ها را کنترل کنید تا لباسی با سایز درست خریداری نمایید.

15. توجه به پوست حساس

اگر نوزاد پوست حساسی دارد، از لباس‌های نرم و بدون الیاف مصنوعی استفاده کنید.

توجه داشته باشید که فقط لباس‌های پنبه‌ای گزینه‌ی مناسبی برای پوشاک نوزادان و کودکان هستند.

16. انعطاف‌پذیری در طراحی

لباس‌هایی با طراحی انعطاف‌پذیر برای نوزادان ایده‌آل هستند. این طراحی‌ها به نوزاد اجازه حرکت آزاد را می‌دهند.

17. استفاده از جزئیات بدون خطر

باید در لباس‌های نوزادان از جزئیاتی مانند دکمه‌ها و گل‌ها بدون خطر استفاده شود تا به نوزاد آسیب نزنند.

استفاده از سنگدوزی‌ها یا منجوق‌ها و پولک‌ها و یا دکمه‌هایی که به آسانی از لباس جدا می‌شوند گزینه‌ی بسیار خطرناکی برای لباس نوزادان است.

18. توجه به فشار ندادن به شکم

لباس‌ها نباید فشار زیادی به شکم نوزاد وارد کنند. توجه به این نکته بسیار مهم است.

19. پشتیبانی از تب سنج بدن

بهتر است در فصل‌های سرد، از لباس‌هایی با پشتیبانی از تب سنج برای نوزاد استفاده کنید.

این کار باعث می‌شود که برای اندازه گیری تب نوزاد در صورت سرماخوردن نیازی به درآوردن آستین یا کل لباس نباشد.

20. لباس‌های آب‌پوش

در مواقع نیاز، از لباس‌های ضد آب برای حفاظت از نوزاد در برابر باران و باد استفاده کنید.

پس در هنگام خرید لباس پاییزه و زمستانه به ضد آب بودن پارچه لباس توجه کنید.

21. توجه به جزئیات داخلی

داخل لباس نوزادان باید بدون جیب و دکمه و انشعاب‌های بیش از حد باشند.

22. حفاظت از پاها و دست‌ها

لباس نوزادان باید پاها و دست‌های آنها را به خوبی بپوشاند تا از سرمازدگی جلوگیری شود. و آنقدر گرم نباشد که نوزاد اذیت شود.

23. در نظر گرفتن نیاز به تغییرات شبانه

لباس‌های نوزادان باید به آسانی تعویض شوند، بنابراین در نظر داشته باشید که نیاز به تعویض شبانه دارند و لباسی را انتخاب کنید که بتوانید راحت و بدون دردسر عوض کنید.

24. مراقبت از لباس‌ها

لباس‌های نوزاد را با دقت بشویید و از مواد نرم‌کننده ملایم استفاده کنید. همچنین، از خشک‌کن ملایم و دمای پایین شستشو استفاده کنید.

به علائم روی لباس توجه کنید، برخی لباس‌ها را نباید در خشک کن انداخت و برخی را باید با آب سرد شست.

Measuring baby clothes size 2

نتیجه‌گیری

انتخاب سایز مناسب لباس نوزاد یکی از مسائل اساسی برای راحتی و سلامتی کودکان شماست. با رعایت نکات ذکر شده و توجه به اندازه، جنس، و نیازهای نوزاد خود، می‌توانید تجربه خرید لباس نوزاد را به یک تجربه خوشایند و بی‌دردسر تبدیل کنید.

دیدگاهی در مورد “انتخاب سایز مناسب لباس نوزاد: 25 گام برای راحتی و شادی کودکان شما

  1. شیرین کرمی گفت:

    پسرم ۴ ماهس و تپل من لباسای ۶ تا ۹ ماه براش میخرم اما لباسای ایرانی خیلی تنگ تر و ریز میزه تره سایزبندیش نمیدونم چرا ما هر چی نوزاد دور و برمون دیدیم تپلی بوده ولی این لباسای ایرانی اینقدر چسبون و تنگن

  2. نیوشا گفت:

    دو بار آدم سایز اشتباه بخره دستش میاد چه سایزی مناسبه :)))

دیدگاهتان را بنویسید

ارسال به سراسر کشور با پست پیشتاز ۳۵ هزار تومان امکان انتخاب ارسال با تیپاکس به صورت پس‌کرایه ارسال رایگان برای خرید‌های بالای ۶۰۰ هزار تومان
ارسال به سراسر کشور با پست پیشتاز ۳۵ هزار تومان امکان انتخاب ارسال با تیپاکس به صورت پس‌کرایه ارسال رایگان برای خرید‌های بالای ۶۰۰ هزار تومان
خانه
0 موارد محصول
فروشگاه