دسته‌بندی محصولات

فروشگاه اینترنتی نینیاسور

ارسال به سراسر ایران

پشتیبانی واتساپ

فهرست کامل سیسمونی ضروری نوزاد + چک لیست

همه‌ی مادر‌ها و پدر‌ها برای تهیه سیسمونی و خرید لباس و وسایل مورد نیاز نوزاد در راه خود هیجان دارند. تصور نوزاد زیبایشان در لباس‌های نقلی و کوچک تصویر لذت بخشی می‌تواند باشد. حال در کنار این شوق و علاقه برای خرید موارد مهمی پیش می‌آید، چه لباسی برای نوزاد ما مناسب است و یا چه لباسی را هرگز نباید انتخاب کنیم! چه وسایلی برای ایمنی و سلامت او لازم است تهیه کنیم.

در این میان ممکن است خرید‌هایی برای ما جذاب باشد که نتها مناسب نوزاد نیست بلکه سلامت او را به خطر خواهد انداخت!

پس قبل از شروع خرید بایدها و نبایدها را بهتر است بشناسیم و کاملا آگاه انتخاب‌هایی داشته باشیم که کاربردی بوده و نیازهای اولیه و مهم نوزاد تازه متولد شده را برآورده کند.

ما در این مقاله در کنار فهرست و لیست پیشنهادی برای تهیه سیسمونی نوزاد، توصیه‌هایی در مورد هر کدام را ارائه می‌دهیم تا بهتر بتوانید نیاز خود را به هر چیز بفهمید و متناسب با آن بهترین انتخاب‌ها را داشته باشید.

با نینیاسور همراه باشید تا در ادامه هر بخش از سیسمونی را بررسی کنیم.

در انتهای این مقاله لینک دانلود فایل PDF لیست کامل خرید سیسمونی نوزاد قرار داده شده است. (رفتن به انتها)

راهنمای خرید سیسمونی نوزاد + pdf‌ فهرست کامل اقلام سیسمونی
فهرست خرید سیسمونی نوزادی
فهرست مطالب

فهرست یک سیسمونی کامل

ما در یک سیسمونی به مواردی که در زیر عنوان شده‌اند نیاز داریم:

– پوشاک نوزاد

– وسایل تغذیه

– لوازم بهداشتی

– وسایل حمل و نقل

– ایمنی نوزاد

– لوازم شخصی مادر

– وسایل اتاق نوزاد

– اسباب بازی

مورادی که باید در انتخاب وسایل سیسمونی در نظر بگیریم

قبل از هر اقدامی برای بررسی لیست و یا تهیه اقلام مورد نیاز در سیسمونی نوزاد باید مواردی را بررسی و مشخص نماییم.

زمان تولد نوزاد

یکی از موضوعات مورد اهمیت زمان تولد نوزاد است.

با مشخص شدن زمان تولد می‌توانیم این موضوع را مشخص کنیم که نوزاد در چه سنی در فصل سرد و در چه سنی در فصل گرم خواهد بود.

با دانستن این موضوع هنگام خرید اقلامی نظیر پوشاک به درستی لباس‌های گرم و یا خنک را برای کودک انتخاب می‌کنیم. به عنوان مثال نوزاد متولد شده در اردیبهشت تا ۵ ماهگی را در فصل گرم است بنابر این لباس‌های سایز ۰ تا ۶ را میتوانیم خنک تهیه کنیم و از ۶ ماهگی تا ۱۲ ماهگی را لباس‌های گرم خریداری کنیم.

expectant couple shopping for baby cloth 1024x1024 1

جنسیت نوزاد

موضوع دیگر جنسیت نوزاد است. انتخاب رنگ‌ها و مدل‌ها برای نوزاد پسر و دختر عموما متفاوت است. هر چند دسته‌ای از کالاها و حتی پوشاک فارغ از جنسیت هستند اما با این حال در بسیاری از اقلام مخصوصا پوشاک تفاوت میان جنسیت در مدل و رنگ بسیار زیاد است. بنابر این بهتر است تا قبل از مشخص شدن جنسیت نوزاد از خرید کالاهایی که این تفاوت‌ها در آنها وجود دارد خودداری کنیم.

جسه و اندازه نوزاد

مورد دیگری که در انتخاب‌های خود در خرید سیسمونی و تهیه فهرست کامل سیسمونی نوزاد نیاز به دانستن آن هستیم اندازه و جسه نوزاد است. این موضوع از طریق سونوگرافی و یا آشنایی با ژن قابل فامیل پدر و مادر و نوزاد‌های تازه متولد شده در فامیل و خانواده قابل پیشبینی است.

دانستن این موضوع بیشتر ما را در انتخاب سایز مناسب یاری می‌کند، به این صورت که نوزادان زودرس به سایز‌های ۰ بیشتری نیاز دارند و نوزادان با جسه بزرگتر گاها فقط در هفته‌های اول تولد نیاز به سایز ۰ داشته باشند. در ادامه به صورت کامل در خصوص سایز‌های P و NB و ۰ توضیح می‌دهیم.

فهرست اقلام ضروری در تهیه سیسمونی نوزاد

تا اینجا دریافتیم که فهرست یک سیسمونی شامل پوشاک نوزادی، وسایل تغذیه نوزاد، لوازم بهداشتی، وسایل حمل و نقل، ایمنی نوزاد، لوازم شخصی مادر، وسایل اتاق خواب و اسباب بازی‌هاست.

و اینکه قبل از خرید سیسمونی باید به مواردی نظیر جنسیت و فصلی که نوزاد در آن متولد می‌شود و فصل‌هایی که در آن در طول رشد قرار می‌گیرد باید توجه داشت.

حالا که با این موارد آشنا شدیم بهتر است به لیست اقلام مورد نیاز در خرید سیسمونی نوزاد بپردازیم.

expectant-couple-browsing-infant-attire-1024x1024-50976850.png

پوشاک و لباس نوزاد

می‌توان گفت پوشاک نوزاد اولین کالایی‌ست که پدر و مادر برای خرید سیسمونی نوزاد خود به آن فکر می‌کنند. در خرید لباس نوزادی باید به مواردی دقت کرد تا پوشاکی کاربردی، مناسب و خوب را برای نوزاد فراهم کنیم. همچنین باید انواع لباس نوزادی را بشناسیم و متناسب با کاربرد آن‌ها در سنین مختلف تعداد و سایز این لباس‌ها را مشخص کنیم تا در هنگام خرید از یک نوع لباس بیش از اندازه و از نوع دیگر کمتر خریداری نکنیم.

a-pregnant-mother-shopping-for-baby-clot-1024x1024
فهرست انتخاب لباس در سیسمونی نوزاد

در این مقاله (اینجا کلیک کنید) می‌توانید با انواع لباس نوزادی آشنا شوید، پیشنهاد می‌کنیم آن را قبل از ادامه این نوشته مطالعه نمایید.

در ادامه به ترتیب مواردی که در انتخاب لباس نوزاد اهمیت دارد را نام می‌بریم

موارد مهم در انتخاب لباس نوزاد

جنس لباس نوزاد

مهم‌ترین و حیاتی‌ترین موضوع در انتخاب لباس نوزاد جنس پارچه آن است. نوزادان به سرعت رشد می‌کنند و در چند هفته اول نیاز به لباس‌هایی دارند که آنها را تمیز نگه دارد. پوست نوزادان و کودکان نسبت به پوست بدن بزرگسالان بسیار حساس‌تر است و اگر لباس‌هایی با جنس پلاستیک یا جنس بی‌کیفیتی انتخاب شود، ممکن است سلامت فرزندان به خطر بیافتد.

در انتخاب جنس لباس نوزاد تازه متولد شده باید به حساسیت ناشی از بریدن بند ناف نیز توجه کنیم. درباره بچه‌های بزرگ‌تر، راحتی و بی‌خطر بودن عوامل دیگری هستند که باید به آنها توجه کنیم. بهتر است پارچه لباس بچه لیز و شل نباشد؛ پارچه باید تنفس پذیر باشد و هوا به‌سادگی از آن عبور کند.

«پنبه نخستین انتخاب برای جنس لباس کودک است.»

پنبه همه ویژگی‌هایی را که پیش‌تر به آن اشاره کردیم، ازجمله قابلیت جذب، تنفس‌پذیری و راحتی را دارد.

مدل لباس

لباس باید به شکلی انتخاب شود که در آوردن و پوشاندن آن به نوزاد ساده باشد و مجبور نشوید نوزاد را زیاد جا به جا کنید. حتما به طراحی لباس دقت کنید و از خرید لباس‌هایی که تزیینات اضافه دارند که احتمال جدا شدن و بلعیده شدن داشته باشند اجتناب کنید.

رنگ لباس نوزاد

رنگ لباس موضوع سلیقه‌ای است اما بهتر است لباس‌هایی تهیه شوند که کثیفی را به راحتی نشان دهند تا به موقع لباس نوزاد را تعویض کنیم و مانع اینجاد حساسیت یا بیماری شویم.

بهتر است که حتما یک ساک جداگانه برای لباس های نوزاد داشته باشید. ضمن اینکه بعد از خرید لباس نوزاد برای سیسمونی، حتما جالباسی و آویز هم تهیه کنید.

Baby Clothing

موارد مهم در انتخاب لباس نوزاد

از اقلامی که در لیست خرید سیسمونی در دسته پوشاک نوزادی وجود دارد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

– ست بیمارستانی

– انواع بادی

– سرهمی جوراب‌دار و بدون جوراب

– بلوز آستین کوتاه و آستین بلند

– شلوار

– سویشرت و ژاکت مخصوص فصل سرما

– بلوز جلو دکمه دار (مانتو)

– کلاه و سرپوش

– شورت پوشکی (شورت عینکی)

– دستکش

– جوراب

– پیشبند

در میان این کالا‌ها بعضی پر کاربردتر هستند و بعضی کاربرد محدودتری دارند که متناسب با آن تعداد آن‌ها را مشخص می‌کنیم.

ست بیمارستانی مجموعه‌ای از پوشاک است که پس از تولد نوزاد در یکی دو هفته اول تولد بیشترین کاربرد را دارد و شامل سرهمی، بادی، شلوار، کلاه، پیشبند، دستکش و جوراب در سایز ۰ می‌باشد و عموما در خرید سیسمونی کار را تا حد زیادی آسان می‌کند.

Essential Newborn Baby Clothing

بادی‌ها لباس‌های پرکاربردی هستند که به عنوان زیر پوش نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند. در سنین پایین که نوزاد بیشتر لباس خود را کثیف می‌کند وجود چند عدد بادی بیشتر می‌تواند بسیار کاربردی باشد. متناسب با فصلی که کودک در سنین مختلف در آن قرار می‌گیرد می‌توان از بادی آستین‌دار یا آستین کوتاه یا آستین حلقه‌ای استفاده کرد.

1103 983 1
لباس بادی نوزادی یکی از پر کاربردترین لباس‌هاست

لباس‌های سرهمی نیز می‌توانند کاربرد گسترده و عمومی داشته باشند، از لباس‌های راحت برای خواب تا لباس مهمانی رفتن نوزادتان می‌تواند از مدل سرهمی باشد که آن را نیز می‌توانید در مدل‌های جوراب‌دار و بدون جوراب تهیه کنید.

1101 12003 1
سرهمی جوراب‌دار

لباس‌های سرهمی نیز می‌توانند کاربرد گسترده و عمومی داشته باشند، از لباس‌های راحت برای خواب تا لباس مهمانی رفتن نوزادتان می‌تواند از مدل سرهمی باشد که آن را نیز می‌توانید در مدل‌های جوراب‌دار و بدون جوراب تهیه کنید.

وسایل و ظروف تغذیه نوزاد

تغذیه بسیار مهم است، برای اینکه نوزاد در هر زمان بتواند از مواد غذایی مخصوصا شیر مادر استفاده کند بهتر است وسایلی برای این کار فراهم باشد. این بخش در خرید سیسمونی نوزاد لازم است.

– شیشه شیر کوچک و متوسط

– شیشه شور و برس شستشو شیشه شیر

– ست غذاخوری (کاسه، بشقاب، لیوان، قاشق و چنگل)

– فلاسک

– بطری آب

– دارو خوری

– بالش شیردهی

– صندلی غذا کودک

– ظرف نگهداری غذا

– قابلمه نوزاد

– دماسنج مایعات

شیشه شیر یکی از وسایل تغذیه نوزاد است و برای مواقعی که نوزاد نمی‌تواند از شیر مادر استفاده کند و یا از مایعات دیگر استفاده می‌کند، شیشه شیر کاربرد زیادی دارد. شیشه‌های شیر دارای دسته بندی مختلفی مانند دارو خوری، مخصوص آب میوه و سرلاک خوری است. معمولا جنس شیشه، پلاستیک برای آن استفاده می‌شود.

سازمان جهانی بهداشت توصیه می‌کند که تمام نوزادان به مدت شش ماه فقط از شیر مادر تغذیه کنند و پس از آن تا دوسالگی و بیشتر، تغذیه با شیر راه همراه با غذاهای جامد و مایع ادامه دهند.

زمان مناسب برای شروع غذای کمکی بعد از ۶ ماهگی است و در آن زمان می‌توانید از بشقاب، لیوان، چنگال و قاشق کودک استفاده کنید.

استفاده از پستانک را با توصیه پزشک انجام دهید. بسیاری بر این باور هستند که استفاده نکردن از پستانک بهتر است اما باز در صورت نیاز به آن می‌توانید از انواع ارتودنسی و ساده استفاده کنید.

Baby Dinner Set

ظروف غذاخوری کودک همیشه باید استریل باشد و در جایی دور از آلودگی نگهداری شود. برای خرید ظروف غذای کودک به این موضوع دقت کنید که این ظروف فاقد رنگ‌هایی باشند که به مرور از ظرف جدا شده و وارد غذا شوند. ظروف غذای نوزاد باید از جنس مرغوب باشد که قابلیت قرار گرفتن در مایکروفر را داشته باشد. همچنین بهتر است ظروف نشکن استفاده شود.

دقت نمایید پلاستیک‌های مورد استفاده فاقد BPA باشد. بهتر است از رنگ‌های روشن استفاده شود تا مواد غذایی به خوبی در آن معلوم باشند و کثیفی‌ها نیز در آن مشخص باشد.

بهتر است شیشه شیری با قابلیت ضد نفخ و آنتی کولیک تهیه نمایید تا نوزاد شما در ماه‌های نخست تولد کمتر دچار دل درد شود.

در هنگام شستشو ظروف کودک بهتر است از شیشه‌شورها و پد‌های ابر استفاده کرد، زیرا اسکاج‌ها و شیشه‌شور‌های پلاستیکی باعث ایجاد خط و خش روی ظروف می‌شود و محل رشد باکتری و میکروب‌هاست.

لوازم بهداشتی و مراقبتی مورد نیاز نوزاد

در خرید لوازم بهداشتی سیسمونی نوزاد باید بسیار دقت کرد زیرا برخی از این اقلام با پوست نوزاد در ارتباط هستند و باید حتما از کالاهای معتبر تهیه شود. این وسایل عبارت‌اند از:

– انواع کرم نوزاد

– پوشک بچه

– پودر بچه

– دستمال مرطوب نوزاد

– خشک کن پارچه ای نوزاد

– تشک یا زیرانداز تعویض نوزاد

– وسایل حمام نوزاد

– دندان گیر نوزاد

– مسواک انگشتی

– ناخن گیر یا قیچی مخصوص نوزاد

– زیرانداز تعویض نوزاد

– پوآر بینی

– تب سنج دیجیتالی

لوازم بهداشتی و مراقبتی مورد نیاز نوزاد

استفاده از گوش پاک کن و یا دستمال برای تمیز کردن بینی نوزاد می‌تواند به مخاط دورن بینی آسیب برساند. برای همین بهتر از از پوآر بینی استفاده شود.

حوله نوزاد باید لطیف بوده تا آسیبی به پوست نوزاد وارد نکند. در وسایل حمام از لیف و اسفنج‌های مخصوص نوزاد استفاده شود و بهتر است از دماسنج برای تشخیص دمای آب وان حمام نوزاد کمک بگیریم.

در خرید سیسمونی نوزاد بهتر است دندان‌گیر‌های سیلیکونی که جنس بهتری دارند خریداری شود و قبل از استفاده کودک بهتر است در آب جوش ضدعفونی شوند.

وسایل حمل و نقل نوزاد

وسایل حمل و نقل نوزاد شامل:

– صندلی ماشین کودک

– آغوشی

– کالسکه

– کریر نوزاد

– ساک وسایل نوزاد

– آفتاب‌گیر خودرو

کالسکه بچه وسایل حمل و نقل بچه در سیسمونی

روروک یا واکر نیز یکی دیگر از اقلام سرویس‌های کالسکه هست. این وسیله فضای زیادی از خانه را اشغال می‌کند و برای مدت زمان کوتاهی قابل استفاده است، همچنین برخی استفاده از آن را برای کودک از نظر مشکلات آناتومی مضر می‌دانند. برای همین می‌توان این کالا را از لیست خرید حذف کرد.

هنگام خرید کالسکه دقت کنید که راحت و قابل حمل باشد و باز و بسته کردن آن نیز آسان باشد.

همچنین ایمن بودن کالسکه نیز بسیار مهم است. ترمز کالسکه را پیش از خرید حتما چک کنید تا مطمئن شوید به درستی عمل می‌کند.

کالسکه‌ای انتخاب نمایید که جنس پارچه آن مرغوب بوده و پشتی آن قابلیت تبدیل شدن به دو حالت نشسته و خوابیده را داشته باشد.

اگر دسته‌های کالسکه قابلیت تنظیم ارتفاع را داشته باشند هنگام استفاده دچار درد شانه و گردن نمی‌شوید.

لوازم اتاق نوزاد

در سیسمونی نوزاد از لوازم اتاق نوزاد می‌توان به سرویس خواب شامل تخت نوزاد، تشک نوزاد، ملحفه، گهواره، کمد، دراور و موارد مشابه اشاره کرد که بسته به بودجه و نیازتان می‌توانید آن‌ها را تهیه کنید.

پتوی نوزاد خود را با توجه به فصل تولد نوزاد انتخاب کنید. در فصل سرما از پتو دولایه و در فصل گرما از پتو نازک‌تر استفاده نمایید.

– تخت

– ننو

– دراور و کمد وسایل

– تشک استاندارد نوزاد

– پتو و ملحفه

– بالش گردنی

– چراغ خواب

– پشه بند

– تشک نم گیر

– قنداق فرنگی

لوازم شخصی مادر

در تهیه فهرست سیسمونی و خرید آن باید به لوازم مورد نیاز مادر نیز توجه ویژه داشت. راحتی مادر و این موضوع که او بتواند به راحتی به نوزاد خود رسیدگی کند موضوع با اهمیتی است.

– لباس گشاد برای بعد از بیمارستان و ترجیحا جلو دکمه دار برای شیر دهی

– وار بهداشتی سایز بزرگ یا پوشک (زایمان طبیعی ممکنه پوشک نیاز بشه)

– شورت یکبار مصرف

– سوتین شیردهی

– پد سینه

– دستمال مرطوب آنتی باکتریال

– شیاف دیکلوفناک

– شیر دوش برقی

ملزومات ایمنی نوزاد

ملزومات ایمنی متناسب با هر نوع خانه‌ای متفاوت خواهد بود، به طور مثال خانه‌های دارای پله به گارد پله مخصوص کودک نیاز دارند. بیبی مانیتور یا واکی‌تاکی صوتی و یا تصویری نیز برای هنگامی که پدر و مادر مشغول کار‌های روزانه خود هستند و کودک در دید آن‌ها نیست بسیار می‌تواند مناسب باشد.

از قفل‌های مخصوص در برای بخچال و کابینت نیز می‌توان در این فهرست نام برد.

گارد تخت خواب هم از وسایل ضروری برای ایمنی نوزاد در هنگام خواب است.

وسایل سرگرمی مناسب برای نوزاد

به این نکته توجه کنید که اسباب‌بازی‌ها و وسایل سرگرمی در هفته‌های اول هیچ کاربردی برای نوزاد ندارند. در این دوران نوزاد در حال شیر خوردن و خوابیدن است و توانایی بازی با وسایل سرگرمی را ندارد. پس در خرید این وسایل برای این بازه سنی پرهیز نمایید.

صبر کنید تا نوزاد کمی بزرگ‌تر و هشیارتر شود تا توانایی بازی با وسایل را داشته باشد.

توصیه می شود که آویز بالای سر نوزاد را حتما نصب نمایید تا کودک برای گرفتن آن تحریک شود و تلاش کند و گردنش بالا بیاورد.

خرید اسباب بازی های متحرک و صدا دار برای کودکان ۶ تا ۹ ماهه مناسب است و سبب تقویت اندام های حرکتی کودک می شود. خرید کتاب های پارچه ای و پلاستیکی برای نوزادان مناسب است از کتاب های پلاستیکی می توانید در حمام استفاده کنید.

– جغجغه

– آویز تخت موزیکال

– تشک یا پارک بازی

– روروئک یا واکر

– اسباب بازی

– استخر بادی

در هنگام خرید وسایل سرگرمی نوزاد در سیسمونی به موارد ایمنی  دقت کنید، از جمله نداشتن قطعات با قابلیت جدا شدن و قطعات ریز که امکان بلعیدن آن‌ها وجود داشته باشد، جاذب آلودگی نباشد، قابل شستشو باشد، از رنگ‌های مناسب کودک استفاده شده باشد و این که سنگین نباشد یا دارای قسمت‌های تیز و برنده نباشد.

جمع بندی فهرست لوازم و وسایل مورد نیاز برای خرید سیسمونی نوزاد

تا اینجا با کلیات و برخی جزئیات در تهیه فهرست سیسمونی نوزاد آشنا شدیم. حال در این قسمت فایل قابل دانلود فهرست کامل لوازم سیسمونی که در آن لوازم مهم‌تر جهت خرید و انتخاب سیسمونی مختصر مشخص شده‌اند را برای شما آماده کرده‌ایم.

این فهرست شامل تمام موارد ضروری و موارد دلخواه برای یک سیسمونی است که متناسب با توان اقتصادی خانواده و اندازه فضایی که در آن زندگی می‌کنید قابل حذف یا اضافه می‌باشد.

" فهرست خرید سیسمونی نوزاد‌‌ "

اگر به دنبال پوشاکی با کیفیت برای کودکانتان هستید، فروشگاه اینترنتی نینیاسور بهترین انتخاب است! ما محصولاتی با طراحی‌های خلاقانه و جذاب برای نوزادان و کودکان از بدو تولد تا 16 سالگی ارائه می‌دهیم. با ما بهترین تجربه از خرید آنلاین را داشته باشید.

ارسال به سراسر کشور با پست پیشتاز ۳۵ هزار تومان امکان انتخاب ارسال با تیپاکس به صورت پس‌کرایه ارسال رایگان برای خرید‌های بالای ۶۰۰ هزار تومان
ارسال به سراسر کشور با پست پیشتاز ۳۵ هزار تومان امکان انتخاب ارسال با تیپاکس به صورت پس‌کرایه ارسال رایگان برای خرید‌های بالای ۶۰۰ هزار تومان
خانه
0 موارد محصول
فروشگاه